İnşaat mühendisleri ve mimarlardan ‘yıkım’ uyarısı

BEYOĞLU’nda  önceki gün kaçak ve ruhsatsız 4 katlı bir binanın çökmesi İstanbul’daki riskli binaların durumunu bir kez daha gündeme getirdi. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “İstanbul’da 600 bin riskli bina var” açıklamalarını referans gösteren inşaat mühendisleri ve mimarlar,  gereken önlemlerin alınmaması ve denetimlerin yapılmaması durumunda benzer yıkımların yaşanabileceği uyarılarında bulundular. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Hacıalioğlu, “Bundan sonra bu tür  olayları daha çok görebiliriz, yaşayabiliriz” derken, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Suna ise “Bu yapılar mühendislik hizmeti almamıştır. Olası bir Marmara Depremi için bu yapıların hepsi büyük risk altındadır” diye konuştu.

SON 2  YILDA 3 BİNA ÇÖKTÜ

İstanbul’da son iki yılda 4 ve üzeri katlı toplam 3 bina çöktü. Çöken binalardan 6’şar katlı olan Bağcılar ve Zeytinburnu’ndaki binalar daha önceden boşaltılmıştı. Önceki gün Beyoğlu Sütlüce’de ise kaçak ve ruhsatsız olan 4 katlı bir bina, yan arazideki inşaatın temel kazısı ve aşırı yağışın etkisiyle yıkıldı. Çöken binalar, kaçak ve ruhsatsız yapılar ile riskli binaların durumunu gündeme getirdi.

“YIKIMLAR TEKRAR YAŞANABİLİR UYARISI”

İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası yetkilileri, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin bakanlık görevi sırasında kentsel dönüşüm programlarında yaptığı “İstanbul’da 600 bin riskli bina var” sözlerine atıfta bulunarak, bu 600 bin riskli binaya yönelik denetimlerin artırılması gerektiğini aksi durumda ise benzer yıkımların tekrar yaşanabileceği görüşünde birleşti.

 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI SUNA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Suna, DHA’ya yaptığı açıklamada riskli yapıların acil olarak  incelenmesi gerektiğini söyledi. Eski Bakan Mehmet Özhaseki’nin ‘İstanbul’da 600 bin riskli bina var’ sözlerini referans alan Nusret Suna, “Yaklaşık bir buçuk ay önce imar affı çıkarılacağı zaman yaptığı açıklamada sayın Bakan, ‘Türkiye genelindeki yapı stokunun  yüzde 60’ının ruhsatsız ve iskansız olduğunu bunun da yaklaşık 10 – 13 milyon yapı stokuna  denk düştüğünü’ söylemişti. İstanbul ölçeğinde de riskli yapılar mevcuttur. Yine sayın Bakanın İstanbul için söylemiş olduğu rakam 600 bin civarındaydı. Yani 600 bin ruhsatsız ve iskansız yapı. Biz bunları mühendislik hizmeti almamış yapılar olarak algılarız. Mühendislik hizmeti olmayan yapılar ise her zaman risklidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir