Tarih Suya Gömüldü

İzmir Konak’taki Kaptan Mustafa Paşa Vakıf İşhanı temelinden çıkan tarihi kalıntılar suya gömüldü. Şimdi, İzmir 1 Numaralı Koruma Kurulu’nun Roma dönemine ait kalıntılarla ilgili kararını bir an önce vermesi ve üzerine yapılacak yeni bina projesini durdurması isteniyor.

Tarih Suya Gömüldü

120 yıllık işhanı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 30 yıllığına özelleştirildikten sonra işyerleri tahliye edilmiş ve yıkılmıştı. Yerine daha yüksek bir bina yapılması planlanırken, temelinden çıkan kalıntılar nedeniyle proje durdurulmuştu. Cumhuriyet’te yer alan habere göre

“Ege Çevre ve Kültür Platformu’nun da avukatlığını yapan Arif Ali Cangı’nın başvurusu üzerine İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, bölgede ayrıntılı bir sondaj yapıldıktan sonra projenin devam edip etmeyeceğine karar verileceğini bildirdi.

Cangı, bölgenin son haftalarda yağan yağmurlar nedeniyle suya gömüldüğünü, herhangi bir sondaj çalışması yapıldığını gözlemlemediğini de anımsattı ve “Burası arkeolojik park alanı olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir